Az emberi élet során mindenkinek sérül a bőre esések, vágások, forrázások, traumák során, valamilyen operáció miatt, de sérül a bőr a tetoválások és piercingek helyén is.
A sebgyógyulás jó esetben szépen lezajlik, és helyén nem marad látható az egykori sérülés. Sok esetben viszont, mint például műtétek során, olyan mértékben sérülnek a bőr és a bőr alatti mélyebb rétegek, hogy már nem képes a szövet magát újból létrehozni. Helyette heg alakul ki: egy erek és idegek nélküli, kollagénban dús szövet képződik, mely merevebb, rugalmatlanabb, azaz nem ad olyan stabilitást, mint a normál szövet.
A sérült terület, mely hegesen gyógyult, állandó stabilitásra törekszik, így folyamatosan nő. Célja, hogy egy stabil pontot találjon magának, legyen az bármi (szerv, szalag, csont, ízület), és ezáltal összenövéseket, letapadásokat okozhat a szervezetben.
Minden operáció (pl. belső szervi műtét, szervek közötti operáció vagy bármilyen ízület körüli vagy ízületben történő sebészi beavatkozás) alkalmával, ahol behatolnak a mélybe, ott sérülnek a mélyebb szövetek (szerv, szervtok, szalagok, inak, has/mellhártya stb.). Ezáltal nemcsak a bőrben, de a mélyben is történik egy hegesedési folyamat. Emellett bármilyen részleges vagy teljes szakadásos (főleg ízületi szalagok, tokok) trauma során is kialakulhat a mélyben egy hegesedés.
A kezeletlen heg az idő előrehaladtával megszüntetheti a kötőszöveti rétegek egymáson való normál elcsúszási, mozgási lehetőségeit, esetleges fájdalmat, mozgásbeszűkülést, szervek működési zavarait vagy keringési problémát – ödémát – okozva ezzel. Lehet, hogy egy műtéti vágás vagy egy hegesedve gyógyuló sérülés nem okoz azonnal problémát, de az idő előrehaladtával sajnos nemcsak lokálisan, hanem távolabbi terület(ek)en is tud feszüléseket, elhúzásokat okozni!
A hegek, amellett, hogy folyamatosan kapaszkodót keresnek a mélyben, különböző defektusokkal gyógyulhatnak. Így megkülönböztetünk:
- Hipertrófiás heget, mely vörös színű, kemény tapintatú, a bőrből kiemelkedik, de nem nő túl az eredeti méretén, viszkethet, kezeletlenül kb. 3 év alatt tud kifehéredni, halványulni.
- Keloidos heget, mely aranyló, csillogó sárgás színű, vastag, kemény tapintatú, felszínéből kiemelkedik, szemmel láthatóan is folyamatosan növekszik és fájhat, viszkethet.
- Atrófiás heget, mely kiszélesedő, a bőr szétnyílik, a szövetfeltöltődés hiányos, emiatt bemélyedés látható rajta, papírszerűen vékony, gyakran adhat lenövéseket (karcolt oltás, stria, afták és akné után gyakran maradnak ilyen hegek)
- Kontraktúrás heget, mely feszes, tölcsérszerűen behúzódó, korlátozhatja a mozgást és fájdalmat is tud okozni.
- Kevert heget, melyen a fentebb felsorolt típusok keveredését láthatjuk.
Mindezekkel szemben az egészséges heg fájdalommentes, nem húzódik, puha tapintatú, a bőr felszínéből nem emelkedik ki, mozgatva nincs letapadva, nincs mélysége, színe világos, fehéres.
A vizsgálat, kezelés menete:
Első alkalommal alapos kikérdezés után a heget szemrevételezzük, megvizsgáljuk. A kikérdezés és panaszok alapján feltérképezzük, hogy távolabbi területek is érintettek-e vagy sem. Mindezek alapján egy egyéni, célzott terápiás tervet állítok össze a heg kezelésére, és az esetleges összenövések, letapadások feloldására.
Tudni kell, hogy nemcsak friss heget, hanem több éves, évtizedes heget is sikeresen lehet kezelni, csak utóbbi esetben több lehet a letapadt pont. A manuális kezelés során előfordulhat fájdalom, diszkomfortérzet, de nem minden esetben, továbbá a kezelések alkalmával megváltozhat a heg és környezetének színe, mely egy természetes jelenség és elmúlik. A terapeuta használhat a kezén kívül különböző eszközöket (köpöly, tape, hegkezelő pálca, floss, SMR henger), illetve fontos a hatékony terápiában a rendszeresen végzett betanított mozgás is.
Az első kezelés időtartama – a panaszoktól, hegtől, sérüléstől függően – kb. 1 óra. Minden további alkalom – a vizsgálattól és a kezelés összetettségétől függően – lehet a 30 percestől 1 óra hosszúságú is.